Loża szyderców, ale pozytywnie - czyli komentarz do checklisty plecaka ewakuacyjnego RCB
RCB żyje i ma się dobrze - opublikowało nowe materiały w tematach CBRN, w tym plecak ewakuacyjny i jego checklistę , co według RCB ma w nim być. Pomijając to, że strona muli jak to zwykle w pierwszym dniu czegokolwiek rządowego a wspomnianego w mediach, nie jest źle - ale mogłoby być lepiej. Nie napisano na przykład, czemu mają służyć te talizmany, ani dlaczego akurat te.
Załatamy te braki, lecąc po kolejnych pozycjach RCBoB'owskiej checklisty.
01 Radio na baterie + baterie
Po co: gdyby padły sieci telekomunikacyjne lub energetyczne, główną metodą masowego powiadamiania ludzi w zonie co się stało, co trzeba robić i dokąd się kierować, oprócz wrzeszczenia przez megafony, będą stacje radiowe pracujące w paśmie FM. Wystarczy jedno na grupę.
Minusy rozwiązania z checklisty: - nie ma info o tym, ze radio ma łapać FM. Baterie ważą i są jednorazowe.
Zamienniki:
- sporo telefonów komórkowych umożliwia odbieranie radia na różnych zakresach, trzeba tylko poczytać instrukcję obsługi i nie zgubić słuchawek na kablu (robią za antenę zewnętrzną w modelach, które bez niej sobie nie radzą)
- dedykowane radyjka survivalowe, takie z korbką i małym panelem słonecznym, mogą dodatkowo robić za powerbank i często mają latarkę.
- akumulatorki plus ładowarka mogą posłużyć znacznie dłużej niż baterie, a wcale nie jest powiedziane, że baterie będą łatwo dostępne.
02 Latarka + baterie
Po co: żeby widzieć, co się dzieje w ciemnych miejscach. Do sygnalizacji swojej pozycji.
Minusy rozwiązania z checklisty: Baterie ważą i są jednorazowe. Latarki są różne i o różnych gabarytach, a tu chodzi o światełko dla jednego człowieka żeby się nie wywalił po ciemku, a nie szperacz przeciwlotniczy.
Zamienniki:
- latarka w komórce jest wystarczająca. Dodatkowo, są apki na komórkę pozwalające błyskać kodem Morse'a bez jego znajomości
- akumulatorki, jak przy radiu.
- latarki LED zżerają znacznie mniej prądu.
- czołówka ma poważne zalety, bo zostawia obie ręce wolne
03 Najpotrzebniejsze dokumenty
Czyli: dowód osobisty/tożsamości, paszport też może się przydać, krytyczna dokumentacja medyczna zwłaszcza dzieci i osób starszych, polisy. Dokumenty potwierdzające różne uprawnienia - legitymacje, dyplomy, zaświadczenia.
Minusy rozwiązania z checklisty:
- trzymanie oryginałów cały czas w BoB'ach jest niezbyt wygodne i naraża na ich kradzież JakbyCo
- wszystkie papiery ważą i trzeba pilnować, żeby nie zamokły
- kopie, trzeba mieć kopie
- dokumenty powinni mieć dorośli, niekoniecznie małe dzieciaki w plecaczkach
Zamienniki:
- skany dokumentów na zaszyfrowanym nośniku - pendrive, komórka, zdjęcia dokumentów, czy nawet w zaufanej chmurze (dla odważnych
- redundancja - kopie, trzeba mieć kopie, najlepiej na różnych nośnikach.
- Warto wiedzieć, jak wygląda procedura odzyskania czy sporządzenia wtórników
- sporo z tych ważnych dokumentów siedzi sobie w apce mObywatel.
04 Zapalniczka / zapałki
Po co: żeby rozpalić ognisko dla klimatu, bo w zestawie nie ma kuchenki, świec, kubka czy menażki
Minusy rozwiązania z checklisty: trzeba umieć ogarnąć opał i rozpalenie, a to wcale nie jest takie oczywiste.
Dodatki i pominięte przydasie:
- kuchenka turystyczna - albo na jakieś paliwo (gaz w kartuszach, alko, pastylki), albo na biomasę (znaczy, patyki, szyszki i co się trafi). Nie zawsze i nie wszędzie ognisko jest dobrym pomysłem.
- naczynia do postawienia na tej kuchence i osprzęt, żeby ich bezpiecznie użyć.
05 Maski oddechowe / ochronne
Po co: żeby w razie skażenia sobie poradzić bez oddychania syfem.
Minusy: żeby to miało sens w pełnowymiarowych scenariuszach CBRN o jakich pisze RCB, nie wystarczą szmatki przeciwmandatowe - potrzebne są minimum półmaski, a najlepiej maski pełnotwarzowe, z dedykowanymi filtrami przeciwchemicznymi i przeciwpyłowymi. to kosztuje, oraz ciężko jest je znaleźć dla dzieci poniżej pewnego wieku - jakoś wszyscy producenci zakładają, że maski ochronne przemysłowe i cywilne są dla dorosłych, bo małych dzieci w ogóle nie powinno być w strefie ryzyka. Środki improwizowane (zwilżone chusty, maseczki medyczne, przeciwsmogowe ffp2/3 itp) są lepsze niż nic, ale one też zależą od charakteru skażenia. Temat-rzeka.
06 Mapa
Po co: jakby GPS w komórce nie działał.
Minusy: zalecana mapa okolicy zakłada ewakuację pieszo przygodną trasą. Ewakuacja pieszo to ostateczna ostateczność i akt desperacji. Ewakuacja przygodną trasą i bez celu jest jeszcze gorsza, bo jest poważnym błędem w planowaniu.
Zamienniki : mapa, owszem, ale trasy ewakuacji do ustalonych i znanych punktów pośrednich i docelowych. Niekoniecznie papierowa.
07 Otwieracz do puszek
Tak, ale sprawdzony, ostry, i działający na grubą blachę.
08 Posiłki na 2 dni
Po co: jakby nic innego nie było po drodze dostępne
Minusy: brakuje info, jakie konkretnie i ile. Trzeba liczyć 2500 kcal na dorosły pysk dziennie, takiego żarcia które:
- da się zeżreć na zimno i na sucho (tylko z popitką) bez przygotowywania,
- nie spowoduje, ekhem, problemów po spożyciu średnio czystymi paluchami,
- żeby nie wychodziło samo z plecaczka po 24-48h w upale
- żeby nie wymagało uwagi, kiedy plecaczki spokojnie czekają drugi rok na gorsze czasy.
Zamienniki: rzeczy wysokoenergetyczne - słodycze różnej maści, suszone mięso, orzeszki, generalnie lekkie, sycące i trudno psujące się. Puszki ważą, racje wymagają czasu na przygotowanie, a gotowanie w czasie ucieczki słabo wychodzi.
09 Kompas
... jak ktoś umie go używać razem z mapą. Apki nawigacyjne w komórce też to mają, póki działa GPS.
10 Nóż
... o ile dane dziecko umie się nim posłużyć. Przypominam, dzieciństwo u niektórych osób kończy się około 40 roku życia.
11 Ołówek i notes
Tak. I garść kolorowych pisaków, w tym jakiś niezmywalny marker.
12 Komplet sztućców
W sensie, łyżka lub spork. Sztućce do krabów czy srebra to trochę overkill. Zresztą, oryginalna checklista nie zawiera ani jednego naczynia.
13 Kurtka przeciwdeszczowa
Tak. Albo pałatka, peleryna turystyczna, peleryna jednorazowa/ratunkowa, byle nie przeciekało i dało radę z deszczem, śniegiem, i wszystkim pomiędzy.
14 Apteczka
... a w niej plasterki różnych rozmiarów, bandaże, leki ogólnego przeznaczenia (przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, na biegunkę, na zatrucia, do odkażania), leki których dany egzemplarz potrzebuje na stałe, coś uspokajającego. Bonusowe punkty za stazę albo dwie.
15 Śpiwór
... albo poncho liner, swagman roll, koc, plandeka/tarp, co tam komu pasuje. Śpiwór śpiworowi nierówny, ale to osobny temat.
16 Worki na śmieci
... żeby dało się wszystko spakować w wodoszczelne opakowanie, na przykład obie nogi do kolan (każdą osobno - ważne!), gdyby trzeba było w czymś niefajnym brodzić. Duże, mocne worki, a nie te mikronowe półprzepuszczalne, drące się od agresywniejszego spojrzenia.
17 Ubranie na zmianę
... ze szczególnym naciskiem na bieliznę, najlepiej termiczną, i skarpety.
18 Mydło i żel do dezynfekcji
Żel - tak. Mydło - wymaga czystej wody, więc lepsze są nawilżane chusteczki higieniczne. Zwłaszcza, że checklista zakłada, że nie będzie przerw na siku czy kupę (nie ma srajtaśmy na liście), oraz że ewakuują się tylko faceci (nie ma środków higieny kobiecej)
19 Narzędzie wielofunkcyjne
Multitool fajna sprawa, ale waży. Może się okazać, że lepszym pomysłem dla większości grupy jest zwykły scyzoryk, zamiast kompletu noża, multitoola, i nieśmiertelnego łomu (poz. 10, 19, 20)
20 Kombinerki i łom
Oto największa zagadka zestawu. Otóż, taki mały łom plecaczkowy przydaje się podczas ewakuacji tylko do otwierania różnych zamknięć. Skoro nie mam do nich klucza, to są to cudze zamknięcia, czyli do włamywania się. Jak będzie tak źle, że trzeba się włamywać żeby uciec lub przeżyć, to siekiera i przysłowiowa cegła też dadzą radę - i to znacznie lepiej niż 20cm plecaczkowy mini-łom.
A kombinerki przecież są w każdym multitoolu.
21 Gotówka w niewielkich nominałach
Tak. Najlepiej złotówki plus ojro czy dolary. Krugerandy i inne patenty ciężko rozmienić, łatwo stracić i zwracają uwagę.
22 butelka filtrująca z nowym filtrem
... albo tabletki uzdatniające, woda butelkowana (2l na dorosły pysk na dzień), drugi pojemnik na wodę uzdatnioną (żeby nie mieszać wody podejrzanej z wodą dobrą). Najlepiej mieć jednak wodę butelkowaną, bo z nią jest najtrudniej coś spaprać. Poza tym, wcale nie jest tak łatwo znaleźć w okolicy miejskiej wodę nadającą się do uzdatniania.
23 Gumy i sznurki
... taśma klejąca, plaster bez opatrunku, linka, nici, generalnie wszystko, czym da się jedną rzecz przymocować do drugiej. Ponieważ checklista nie zawiera tarpa/plandeki/namiotu ani innego schronienia do rozstawienia, zastosowania inżynieryjne tego zasobu raczej odpadają.
Podsumowując - naprawdę sporo punktów checklisty da się ogarnąć sprawną komórką i powerbankiem. To jest BoB na 2-3 dni, nie zestaw post-apo do odbudowy cywilizacji w tundrze.
Podsumowując - naprawdę sporo punktów checklisty da się ogarnąć sprawną komórką i powerbankiem. To jest BoB na 2-3 dni, nie zestaw post-apo do odbudowy cywilizacji w tundrze.
Komentarze
Prześlij komentarz